I have pennies,nickels,dimes,quarters,one dollar bills,and f

I have pennies,nickels,dimes,quarters,one dollar bills,and five dollar bills.There are twice as many nickels as pennies,twice as many dimes as nickels,three fewer quarters than dimes and the same number of one dollar bills and five dollar bills as there are nickles.The total value of the money I have is $93.82.How many dimes do I have?
xhsunbird 1年前 已收到1个回答 举报

cyzf168 幼苗


if pennies = x
then ,
nickels = 2x
dimes = 4x
quarters = 4x-3
1$ bills = 2x
5$ bills = 2x
x*1+2x*5+4x*10+(4x-3)*25+2x*100+2x*500=9382
x=7
i have dimes:4x=4*7=28


4