MATHS QUESTIONmaths problemall numbers:100,75,50,25,10,4you

MATHS QUESTION
maths problem
all numbers:100,75,50,25,10,4
you only can use those numbers once.(and you dont need to use all the numbers)
use+,-,*,chu.
make a equation and the answer is 532
not translate this question!slove it!
please!if you slove this question,points will be yours!
b6kba 1年前 已收到3个回答 举报

小嘟熊abc 花朵


【50+(75+10)/25】×10
@@多用了10,算来算去,要么多10要么多25要么多50.多4的不知道有没有,忘记了,反正就是没算出来= =
got it
(100 -4)*25/75+10*50=532


2

小心_懒 幼苗


Just tried some combinations and got the result 512:
100*(50/10)+4*75/25 = 512


2

十月蟋蟀 幼苗


你为啥不发到数学区?
这边数学高手少,试了一下,多用一次50倒是可以。
[50+100/(75+50)*4]*10=532


1