帮帮我做这题一道数学题数学高手们来帮忙 分一分 有一个大西瓜,八戒吃了5分之3,剩下的西瓜沙僧吃了一半,另一半唐僧和悟空

帮帮我做这题
一道数学题数学高手们来帮忙
分一分
有一个大西瓜,八戒吃了5分之3,剩下的西瓜沙僧吃了一半,另一半唐僧和悟空平均分着吃了.悟空吃了整个西瓜的几分之几?
三道英语题英语高手们来帮忙
根据所给的陈述句就画线的部分提问.
1.Bob is eight
_______
2.He is my father's brother.
_____________________
3. She looks like her mother.
________
4. I were there about two weeks.
__________
5. My name is Fred.
_____
写出反义词.
1.get off ________
2.close ________
3. turn right_______
4.here _______
5.downstairs_________
6.early________
7.after________
8.sit_________
9.bad_________
请找出下列句子中的错误,并改正正确的句子.
1. He is a old man
2. I haven't find my cat.
3. I reading a story book.
4. He name is jack.
5.Don't is late next time.好心人来帮忙啊!
landlordlxh 1年前 已收到2个回答 举报

分八违反 幼苗


1.1-3/5=2/5 2/5÷2=1/5 1/5÷2=1/10
2.扼……哪里是划线的啊,我自己猜测:
How old is Bob?/Who is eight?
Who is he?
Who she looks like?
How long were you there?
What's your name?
3.
get on
open
turn left
there
upstairs
late
before
stand
good
4.
He is an old man
I haven't found my cat.
I am reading a story book
His name is jack
Don't be late next time


6

下坠的事实 幼苗


1/10


0