一道英语物理题,英语物理高手进The force acting on an object is given by F(x

一道英语物理题,英语物理高手进
The force acting on an object is given by F(x) = a / (x^2). At x = 5.0m, the force is known to point in the -x direction and have a magnitude of 25(N). Determine the potential energy associated with this force as a function of x, assuming we assign a reference value of -10(J) at x = 2.0m for the potential energy.
答案是,U(x) = [(-0.63 kJ*m)/x] + 0.30 kJ
请高手解答一下,要具体的步骤,好的话,可以再加分,谢谢,最好解释原因下
malata 1年前 已收到1个回答 举报

pink122 春芽


1。m(一个氙离子的质量)=M/N=(6.02*10^23) )=131/6.02*10^23 (质量数 除以 阿夫加德罗常数) 答案是 2.2*10^-24 kg (是不是给错


2