一道经济学问题,求解答1. Consider the following data on U. S. GDP: Year

一道经济学问题,求解答
1. Consider the following data on U. S. GDP:
Year
Nominal GDP
(in billions of dollars)
GDP Deflator
(base year 2005)
2009
14,256
109.8
1999
9,353
86.8

a. What was the growth rate of nominal GDP between 1999 and 2009? (Hint: The growth rate of a variable X over a N-year period is calculated as 100 × [(X final / X initial) 1/ N – 1].)
b. What was the growth rate of the GDP deflator between 1999 and 2009?

c. What was real GDP in 1999 measured in 2005 prices?

d. What was real GDP in 2009 measured in 2005 prices?
e. What was the growth rate of real GDP between 1999 and 2009?
f. Was the growth rate of nominal GDP higher or lower than the growth rate of real GDP? Explain.
青春的砝码 1年前 已收到1个回答 举报

cioma817 幼苗


我觉得解答过程应该是这样的:(P1)x(X1) (P2)x(X2)=imaxU=5X1X2^2,我为了下面写的不引起歧义,把效用函数写成U=5xAxB^2(即设商品1的数量为A,商品2的数量为B)构建拉格朗日函数:L=5xAxB^2 λ(400xA 500xB-10000)下面就对上面那个式子分别对A、B、λ求偏导,对A求偏导,得5B^2 400λ=0对B求偏导,得10AB 500λ=0对λ求偏导,得400A 500B-10000=0解上述的三个式子,就可得出结果:A=25/3,B=40/3(这就求出了商品1商品2的数量)总效用,只要把上面两个结果带到效用公式里就可以了,U=5xAxB^2,所以U=2000/27


3