一道英语物理力学题A particle P is moving on the x-axis with constant

一道英语物理力学题
A particle P is moving on the x-axis with constant deceleration 2.5 m s^-2.At time t=0,the particle P pass through the origin O,moving in the positive direction of x with speed 15 m s^-1.图是从O点开始(速度为15),到A点(速度为0),然后球再返回去.求球返回到O点时的速度.
luckpig2008 1年前 已收到1个回答 举报

木燃 幼苗


15m/s,v^2=v0^2-2aΔx,Δx=0

1年前 追问

7

luckpig2008 举报

答案是什么

举报 木燃

15m/s