number problems(简单数学题)

number problems(简单数学题)
There are two numbers whose sum is 53.Three times the smaller number is equal to 19 more than the larger number.What are the numbers?
cj031107 1年前 已收到2个回答 举报

爱不这有我 花朵


两数和是53,小数的三倍比大数大19.
假设a .b
a+b=53 3*a=b+19解方程组


7

IT包工头 幼苗


The smaller number is 18.
The larger number is 35.


1