given points A(2.-1).B(3.5),find

given points A(2.-1).B(3.5),find
a.the slope
b.interpret the value of the slope
c.the equation of the line passing through the given points
d.the equeation of the vertical line through the given point b
e.the equation of the horizontal line through the given point B.
f.the equation of theline passing through C(-7,4)and parallel to the line AB.
g.the equation of the line passing through D(0,5) and perpendicular to the line AB
vvvqq 1年前 已收到1个回答 举报

烟雨香丘 幼苗


a.斜率=6
b.tan80.54°≈6
c.过这两点的解析式:6x-y-13=0
d.过点B的纵线的解析式:x-3=0
e.过点B的水平线的解析式:y-5=0
f.与直线AB平行且过点C的直线的解析式:6x-y+46=0
g.与直线AB垂直且过点D的直线的解析式:x+6y-5=0
都用一般式表示出来了
累死了


7