数学题,请英文好的进来解答一下,多谢

数学题,请英文好的进来解答一下,多谢
1.) $10000 is invested at 5.6% p.a interest compounded monthly.
(1) How much is in the account after
(a)6 months
(b) 3 years

(2) How long would it take for the investment to double?

(3) Sketh the model showing all information above on your graph.
2). A singer was given a 15 year contract in 1980. She would receive $1000000 each year for 15 years beginning today 1 January 1981 and so forth. The caaount was earning 6% P.a. compounding annually.
(1) If no withdrawals were made on this account how much would be in the accout on
(a) 31 December 1980
(b) 31 December 1981

(2) Use theory given in lecture to derive a formula for the amount of money in the account on 31 December 1994 ( You must use the sum of geometric series to derive a formula for the amount in account in thw account after n years and hence find the ammount in the account on 31 December 1994)
wyw8n6jy 1年前 已收到1个回答 举报

骂赵丽华 春芽


不好意思,用中文来回答.
第一题
1各义年利5.6%,月计息,实际利率=(1+5.6%/12)^12-1=5.746%
6个月本利=10000*(1+5.746%)^6=13982.5$
三年本利=10000*(1+5.746%)^36=74731.2$
2(1+5.746%)^12=1.9551
(1+5.746%)^13=2.0674
12+(2-1.9551)/(2.0674-1.9551)=12.4个月 可翻倍.
3图略
第二题:


4