求定积分∫1/(1-sinx)dx

oo過 1年前 已收到2个回答 举报

天之蔚蓝 幼苗


∫ 1/(1-sinx) dx
= ∫ (1+sinx)/(1-sin²x) dx
= ∫ (1+sinx)/cos²x dx
= ∫sec²x dx + ∫secxtanx dx
= tanx + secx + C
咁简单嘅不定积分,不容许错误!


11

lirijing1_fly 幼苗


sinx=2sin(x/2)cos(x/2)
1-sinx=sin²(x/2)-2sin(x/2)cos(x/2)+cos²(x/2)=(sin(x/2)-cos(x/2))²=[√2sin(x/2-π/4)]²=2sin²(x/2-π/4)
原积分=(1/2)∫1/sin²(x/2-π/4) dx
...


0