一道数学英文题Find a polynomial of degree 4with real coefficients a

一道数学英文题
Find a polynomial of degree 4with real coefficients and i as a root of multiplicity 1 and-3 with multiplicity 2.
下雨83 1年前 已收到2个回答 举报

tt_kof 春芽


Let the polynomial as f(x)
then f(x)=a(x^2+1)(x+3)^2=a(x^2+1)(x^2+6x+9)=a(x^4+6x^3+10x^2+6x+9)
a is a real number but not 0.


7

liu__ 幼苗


找到一个程度4with实系数多项式,我作为一个多重性和多样性2-3根 我只会翻译,不会答


1