一道英文数学题a certain cake recipe states that the cake should be

一道英文数学题
a certain cake recipe states that the cake should be baked in a pan 8 inches in diameter.if jules wants to use the recipe to make a cake of the same depth but 12 inches in diameter,by what factor should he multiply the recipe ingredients?
A5/2
B9/4
C3/2
D13/9
E4/3
一个将qq者的告白 1年前 已收到3个回答 举报

梅沁 幼苗


记住,圆管的体积是r ^ 2:Pi * * h.(面积)基地x高度
因此体积的新蛋糕是2 * ^ Pi * 12小时
和体积的原始配方2 * ^ Pi * 8小时
因此因素是
2 * ^ Pi * 12小时2 * ^ * 8 Pi h = 12 ^ ^ 2 / 8)^ 2 =(12/8 ^ 2 =(3/2 2 =——)
上一个回答假设(正确),当然,在半径quadratically体积依赖(因为这是区域,身高是常量).


2

dw7aiup 幼苗


...


1

amyhuangh 幼苗


B


0