There are one hundred and twenty students in Grade 5.senvent

There are one hundred and twenty students in Grade 5.senventy eight of them walk to school.the rest
By bus.how many children go to school by bus
偷心小耗子 1年前 已收到6个回答 举报

阝可口苗 幼苗


五年级有120个学生.他们中78个人步行去学校.剩下的坐公交车.有多少学生坐公交车去学校.
120-78=42【个】


8

iveryao 幼苗


Forty-two./ 42.
祝学习愉快!


2

清蒸寺 幼苗


120-78=42
forty-two


1

lhylove888 幼苗


5年级共有120个学生。其中的78个学生步行上学,其余的坐公车。请问总共多少学生坐公车上学?

120-78 = 42


1

keaipengpeng 幼苗


120-78=42
Forty-two children go to school by bus.


1

493739169 果实


Forty-two


1