财务管理计算题,着急!pay us 2000 a year for 9 years (that is 2000 from

财务管理计算题,着急!
pay us 2000 a year for 9 years (that is 2000 from t=1 to t=9),and we will pay you 2000 a year therefor in perpetuity (that is 2000 from t=10 forever ) at what interest rate are you indifferent whther to take the offer or not?
很着急 请告诉,
梦蝶女 1年前 已收到1个回答 举报

babagol 幼苗


2000(P/A,i,9)=(2000/i)*(P/F,i,9)
i(P/A,i,9)=(P/F,i,9)
i*【1-(1+i)^-n]/i=(1+i)^-n
(1+i)^-n=2^-1
(1+i)^n=2
1+i=2^(1/9)
i=1.08-1=8%


5