suppose that x is a gaussian random variable with mean 2 and

suppose that x is a gaussian random variable with mean 2 and variance 1 ,y=5x find the probability that y is greater than 0
galenzhang 1年前 已收到1个回答 举报

张扬--孤独 幼苗


N(2,1)
那么X-2~N(0,1)
P(Y>0)
=P(5X>0)
=P(X>0)
=P((X-2)>-2)
=1-P((X-2)


5