If a complex number z is represented by the point P as shown

If a complex number z is represented by the point P as shown in the figure below
and the circle is a unit circle,then which of the eight regions (R,S,T,U,V,W,X,Y)
contains the reciprocal of z.Prove your answer.
biowelfhwfh 1年前 已收到2个回答 举报

archyhe 幼苗


P点表示的复数满足条件z=x+yi(x,y为实数,且|z|^2=x^2+y^2>1,x>0,y>0)
z的倒数1/z=1/(x+yi)=(x-yi)/(x^2+y^2)=x/(x^2+y^2)-y/(x^2+y^2)*i
实部x/(x^2+y^2)>0,虚部-y/(x^2+y^2)


3

twoglass 幼苗


意思就是p点代表复数z,下列哪个区域包含z的倒数是吧?这个题目不难啊,你们高考复数里面这样题目很多,只是用英语表示而已,提示:p点在第一象限,并且z复数的模大于1,求z的倒数的区域范围。


1