physic物理问题英文6A.calculate the force of gravity on a 65-kg per

physic物理问题英文6
A.calculate the force of gravity on a 65-kg person in the following:
a.at the surface of the Earth (R=6400km)
b.at twice the Earth's radius
c.at four times the Earth's radius
B.Plot this gravitational force with distance.What pattern or relationship do you expect to obtain?Does your plot conform to your expectation?
Zzz_ 1年前 已收到1个回答 举报

saber67 幼苗


1.mg=GmM/r^2,g=GM/r^2,g与r的平方成反比.
F=mg=65*9.8N=637N
F1=mg1=65*(9.8/4)N=159.25N(设物体到“地心”的距离为2R)
F2=mg2=65*(9.8/16)=39.8125N(设物体到“地心”的距离为4R)
2.物体和地球之间的“万有引力”与物体到地心的“距离平方”成反比.


8