英语翻译A Man of Bad MemoryI once knew a man whose memory was ve

英语翻译
A Man of Bad Memory
I once knew a man whose memory was very bad.Richard Rudd was so forgetful that he sometimes forgot what he was talking about in the middle of a sentence.His wife had to remind him constantly about his appointments,his classes - even his meals!Since Rudd was a professor at a well-known university,his forgetfulness was often an embarrassment.It wasn't that he was unintelligent,as some critical people tend to gossip.He was just very,very absent-minded.One hot summer day,Professor Rudd decided to take his children to the beach.The seaside town he planned to visit was a three-hour train ride away.To make the trip more interesting for his young children,he kept the name of the town a secret.Unfortunately,by the time Rudd had arrived at the train station,the poor forgetful man had forgotten the name of his destination himself.Luckily,a friend of his happened to be in the station.He offered to take care of the children while Rudd went back home to find out where he was going.The professor's wife was surprised to see him again so soon,but she was amused when she heard what was the matter.She distrusted his memory,so she wrote the name of the town on a piece of paper.Satisfied that she had solved the problem,she sent her husband off again.Ten minutes later,she was astonished to see him outside the house again.What was the matter now?
娃娃鱼啊 1年前 已收到2个回答 举报

514586470 幼苗


一个坏的记忆我曾经认识的一个人的记忆是非常糟糕.李察是个很健忘的人,他有时会忘记他在谈论在中东的一个句子.他的妻子不得不经常提醒他关于他的约会,他的课,甚至他的饭!从Rudd成为一所著名大学的教授,他的健忘往往是一个尴尬.这并不是因为他是愚蠢的,有些闲人闲谈.他是非常,非常炎热的夏天,Rudd教授决定带他的孩子们去海滩.海边小镇,他计划访问了3个小时的火车车程.使旅行更有趣他年轻的孩子,他把小镇的名字一个秘密.不幸的是,由时间,陆克文到达火车站,这个可怜的人忘了他的名字的目的地自己.幸运的是,他的一个朋友碰巧在车站.他主动提出照顾小孩当Rudd回家找他去了哪里.教授的妻子很惊讶,这么快再见到他,但她很高兴当她听到发生了什么事.她怀疑他的记忆,所以她把小镇的名字写在一张纸上.她解决了问题,她把她丈夫了.十分钟后,她惊讶的看见他又在屋外.什么事了?


9

3423093 幼苗


1. 20/S1=5/S2 => H1:H2=2:1
2. ρA*H1^3=15=5*3=ρB*H2^3*3
3. ρB:ρA=(H1:H2)^3/3=8:3
选择答案:D


2