关于立体几何,GRE数学题.What is the maximum number of cubes with sides

关于立体几何,GRE数学题.
What is the maximum number of cubes with sides of a length that could fit inside a cube with sides of length 2s
281921089 1年前 已收到1个回答 举报

米其1 幼苗


What is the maximum number of cubes with sides of a length that could fit inside a cube with sides of length 2s
翻译是:与长度,可以容纳与长为2s的立方体内两侧边立方体的最大数目是多少?
(10-1)×12=108(个)
(10-2)×(10-2)×6=384(个)
108+384=492(个)


3