If a and b are positive integers and (a^1/2 * b^1/3)^6=432,w

If a and b are positive integers and (a^1/2 * b^1/3)^6=432,what is the value of ab?
有没有通用一点的方法
欧阳寒冰 1年前 已收到1个回答 举报

可可男先生 幼苗


Best Answer
[a^(1/2) * b^(1/3)]^6 = 432
a^(6/2) * b^(6/3) = 432
a^3 * b^2 = 432
432 = 27 * 16 = 3^3 * 4^2
So a = 3 and b = 4
Thus ab = 3*4 = 12
3 months ago

1年前 追问

4

欧阳寒冰 举报

怎么知道432 = 27x16的。。难道要算吗?