加拿大十年级的物理题1.How much water could be evaporate by 17.6kJ of e

加拿大十年级的物理题
1.How much water could be evaporate by 17.6kJ of energy?Assume that all the energy is used to evaporate the water.Quote your answer to 2 decimal places and in grams - but don't include the actual units in your submitted answer!
2.An athlete pours 264.9g of water onto the rocks in a sauna.The water at a temperature of 20oC.The air in the sauna is 160oC.How much energy is absorbed by the water?Quote your answer to 2 decimal places and in Joules - but don't include the actual units in your submitted answer!
3.Marks:--/1 How much energy is released when 78.30g of gaseous water condenses?Quote your answer to 2 decimal places and in Joules - but don't include the actual units in your submitted answer
4.What mass of ethanol can be converted from liquid to solid if 18977.87 J of heat energy are removed from it?Quote your answer to 2 decimal places and in grams - but don't include the actual units in your submitted answer!
5.How much energy is required to melt 47.2kg of ice?Quote your answer to 2 decimal places and in Joules - but don't include the actual units in your submitted answer!
怜世渊 1年前 已收到3个回答 举报

冰蓝天下 幼苗


1 一个大气压下 1000g水转化需要多少KJ 去查一下 假设它是2256KJ 那么就是X/17.6=1000/2256
X=7.80g 保留小数点后两位
2
Q=cm△t
水的比热容 4.2×1000J/(KG℃)
Q = 4.2*1000 *0.2649*(160-20)
= 155761.20J
3
Q=cm△t
=4.2*1000 *0.0783*(0-100)
=-32886.00
回答的不一定正确啊.大概是这个概念 我翻译一下 4题 5 题 请牛人作答
4.What mass of ethanol can be converted from liquid to solid if 18977.87 J of heat energy are removed from it?Quote your answer to 2 decimal places and in grams - but don't include the actual units in your submitted answer!
如果用18977.87焦耳的能量把乙醇从液体变成固体.那么乙醇的质量是多少?单位用克 保留小数点后2位有效数字 但是回答总体问题的时候不需要单位.
5.How much energy is required to melt 47.2kg of ice?Quote your answer to 2 decimal places and in Joules - but don't include the actual units in your submitted answer!
把47.2千克的冰融化需要多少能量?单位用克 保留小数点后2位有效数字 但是回答总体问题的时候不需要单位.


5

joewill 幼苗


为什么我十年纪的时候没有学这个
学的是科学。


1

ef18356 幼苗


翻译一个呗!~看着累....


1