moments在数学中是什么意思

moments在数学中是什么意思
In 1982,David Levin developed the Levin collcation method,which approximates oscillatoy integrals free of stationary points without using moments.
这里的moments是什么意思?
力矩?求积分和力矩什么关系呢?
lslsxx 1年前 已收到1个回答 举报

波波维奇_tt 幼苗


力矩α =d^2θ/dt^2=dv/dt;dv=dθ/dt;


10