How far can you make a stack of cards overhang a table?

How far can you make a stack of cards overhang a table?

If you have one card, you can create a maximum overhang of half a card length. (We're assuming that the cards must be perpendicular to the table.) With two cards you can make the top card overhang the bottom one by half a card length, and the bottom one overhang the table by a third of a card length, for a total maximum overhang of 1/2 + 1/3 = 5/6 card lengths. In general you can make n cards overhang by 1/2 + 1/3 + 1/4 + ... + 1/(n + 1) card lengths, where the top card overhangs the second by 1/2, the second overhangs tha third by 1/3, the third overhangs the fourth by 1/4, etc., and the bottom card overhangs the table by 1/(n + 1).

为什么是这样的?感觉不符合力学原理啊,求大神解疑答惑!

yu312074346 1年前 已收到1个回答 举报

包包578 幼苗


把卡片看做整体,整体有个重心.只要整体的重心能保持平衡就没事
这就好像一个锤子,不管把伸出去多远,锤子头在桌子上,就怎么也掉不下去.只是视觉上你觉得卡片更神奇罢了

1年前 追问

1

举报 包包578

最下面的是漏出来1/3,第二个是漏出来1/2吧。你这图画的。。。。。

杠杆FL=FL,应该是这个意思,太多年忘了,但是意思不会错

最上面的肯定平衡,1/2嘛,很简单。

挨着桌子这个靠N点支撑的是吧,(1/3)m+1m=(4/3)m

力臂(忘了怎么称呼了,大同小异)(1/3)L

懒得乘以g了,(4/3)m X (1/3)L=4/9 -----这个是右边的

(2/3)m X (2/3)L = 4/9 -----这个是左边的

相同,所以能平衡

你非要从N多个卡片来分析,你把问题复杂化,这样根本没法解决,从简单推倒,1+1等于2再往后推

上面的卡片因为处于临界点,所有的力都压在下面这个卡片上,所以去1m。也可以用极端法,想象上面的卡片是这样的状况

处于平衡,不掉下去。因为临界点的状态怎么样都可以(极端法)