What is the symbol for an ion with 16 pretons,18 neutrons an

What is the symbol for an ion with 16 pretons,18 neutrons and 18 electrons?
What is the symbol for an ion that has 16 pretons,16 neutrons and 18 electrons?
The sum of the number of neutrons and the number of electrons of 35 Cl- is________(35在上17在下)
17
A sample of methane( CH4) gas contains a samll amount of helium.Calculate the volume percentage of helium if the density of the sample is 0.709g/L at STP.
不是求翻译..
jusheng277 1年前 已收到2个回答 举报

wodelaoba 幼苗


答案如下:
34...2-
.S
16
32...2-
.S
16
(35-17)+18=36
M=22.4*0.709=15.8816
CH4:16.11.88
.15.88
He:4.0.12
0.12/12=10%

1年前 追问

1

jusheng277 举报

因为是预习 所以想问一下一堆......是什么意思?数字后面的'-'是什么?

举报 wodelaoba

质子数16,质量数34,S离子,2-就是带的电荷。

wlzhang55 幼苗


亲。。。单词写错了 质子是proton 题目翻译如下
含有十六个质子,18个中子和18个电子的离子符号是什么?一种离子,有16 个质子,16个中子和18个电子是什么?
的中子数和35氯电子数之和
A sample of methane( CH4) gas contains a samll amount of helium. Calculate the volume p...


0