求详解,怎么算都跟答案不一样.If there is no waste ,how many square yards o

求详解,怎么算都跟答案不一样.
If there is no waste ,how many square yards of carpeting is needed to cover a rectangular floor that is 12 feet by 18feet?(1yard=3feet)
狸牙 1年前 已收到1个回答 举报

Dramax 幼苗


12feet=12/3=4yard 18feet=18/3=6yard
s=4*6=24square yards


8