英语翻译What’s the most important thing for you to have in your

英语翻译
What’s the most important thing for you to have in your life?Somebody mentions hard-work,others suggest knowledge,love and luck.
If you arrange the 26 English letters alphabetically(按字母表的顺序) and use numbers to represent each of them,for example,1 for a,2 for b,3 for c…,you can change an English word into a number.So hard- work becomes 8+1+1+18+4+23+15+18+11=98,meaning 98 is its mark; knowledge:11+14+15+23+12+5+4+7+5=96,while love:12+15+22+5+4=54,and luck:12+2+3+11=47,a small mark.None of thesee
words can give one a full mark.
What about money or prayer(祈祷)?They can’t,either.
Then what else?Don’t be worried.You can always find an answer to a problem in your life,when you change your way of looking at things or doing things,or your attitude(态度).Yes,attitude is the word.See for yourself:attitude:1+20+20+9+20+21+4+5=100,a full mark.
Different attitudes lead to different courses of life.Most times people hope for a better life.It is possible that one will have a change for the better life after one has changed one’s attitude.
When you change your manner and become friendly towards others,you’ll meet more smiling faces towards you.In the same way,if you take a positive attitude towards failure(失败),you’ll find its’ also rewarding though it has caused you losses
风中誠諾 1年前 已收到2个回答 举报

guanyu1257 春芽


你一生中要拥有的最重要的东西是什么?有人说努力工作,也有人说是知识、爱情和运气.
如果将26个英文字母按字母表的顺序排列,并用数字给每个字母编号,如1代表a,2代表b,3代表c…,你就可以把一个英文单词转换成一个数字.那么hard- work就变成8+1+1+18+4+23+15+18+11=98,意思是98是它的得分; 知识knowledge:11+14+15+23+12+5+4+7+5=96,而爱情love:12+15+22+5+4=54,运气 luck:12+2+3+11=47得分较小.没有一个单词的得分是满分.那金钱money或是祈祷pryer呢?同样不能得满分.
那还有什么呢?别安心.我们总能为生活中的难题找到答案,只要你能改变看待或处理事物的方法,或者说,改变你的态度.是的态度( attitude)就是我们要找的词.不信你自己看看attitude:1+20+20+9+20+21+4+5=100,满分
不同的人生态度会导致不同的人生轨迹.大多数情况下,人们都希望拥有更好的生活.而如果你能改变你的态度,你就能在追寻美好生活的道路上有所改变.
当你改变你的行为方式,对别人变得友好的时候,你会看到更多有好的面孔.同样,如果你以积极的心态对待失败,你会发现,虽然有一些损失,但还是有所收获的.


11

磨豆豆 幼苗


你生活中最重要的东西是什么呢? 有人说是努力工作,有人说是知识,爱和运气。
假如将26个英文字母按照字母表的顺序排列,并且用数字代表这些字母,比如,1 代表 a,2 代表 b,3代表 c,等等,就可以将英语字母转化为数字。 如此说来,hard- work (辛苦工作)是 8+1+1+18+4+23+15+18+11=98,结果98意思是它的得分;knowledge(知识)是11+14+15...


0