填空题:1.How much did the car ( I ( ) it for 150,000

填空题:1.How much did the car ( I ( ) it for 150,000
2.He ( ) his shoe to the kite in the tree.The kite ( ) down but his shoe was still in the tree
3.He ( ) badly ,he must be ( ) to the hospital at once
4.His cat's ( ) made him sad .It has been ( ) for two weeks
5.We really must be ( ) of fire
6.He went home at a ( ) to eidht last night
7.A clever crow can ( ) with the bottle with stones
8.I had my broken watch ( ) just now
9.What is one half ( ) and one third ( It is ( ) ( )
10.I usually ( ) a room in the hotel before traveling to a new place
11.Shanghai is bigger than ( ) other city in China.It is the ( ) city in our ( )
12.There isn't ( ) wrong with your leg .It is nothing ( )
13.The thief had to to run away as ( )as ( ).He is afraid to be ( ) by the police
14.Please ( ) your five wrong answers.( ) of them is right
zaixunzhenli 1年前 已收到4个回答 举报

谦谦最帅 春芽


1 cost ,paid
2 threw ,fell
3 is ,taken
4 death ,dead
5 afraid
6 quarter
7 fill
8 mended
9 and ,five sixths ( 注:1/3+1/3=5/6)
10 order
11 any ,biggest ,country
12 anything ,serious
13 soon ,possible ,caught
14 check ,none
14翻译:请检查你五个错误答案,没有一个是对的.
祝你假期愉快!加油!不明白再问!

1年前 追问

1

zaixunzhenli 举报

第九题有点问题

举报 谦谦最帅

没注意已有and, 确定没打错?
因为
9.What is one half and one third ? 1/2+1/3=?
It is ( five ) (sixths ) 1/2+1/3=5/6
如果没错,问句就填同一个名词

zaixunzhenli 举报

这4题怎么做:1. There is nothing in the box,look, it is( )
2.Pass me the glasses.I can't see the words( )
3.Most young boys find ( ) interesting to play basketball
4. Xi'an is a city with places of ( )

举报 谦谦最帅

1 empty
2 clearly
3 it
4 interest

八哥生活 幼苗


小朋友 好好做作业 等你长大了你就知道这个思考的过程有多么宝贵了


2

liwm17 幼苗


1:cost pay
2:throw fall
3:feel going
4: has losing
7:fill
8:repair
10: book
11: any biggest country
12: anything
13:fast possible catched
仅供参考 一定要好好学习英语啊 不然你会后悔的


2

ffqq2 幼苗


  1. cost、bought

  2. threw、fell

  3. is、going

  4. death、dead

  5. careful

  6. quarter

  7. fill

  8. repaired

  9. 1年前

    1