英语数学题(用中文解答)1.Two numbers added together make 56. A quarter

英语数学题(用中文解答)
1.Two numbers added together make 56.
A quarter of the first plus a third of the second make 16.
2.A group of 7-year-olods are going to a park with a group of 11-year-olds.lf the average age of the two groups together is 9.4 years,how many of each age group are there?
古灵菁怪 1年前 已收到4个回答 举报

boya5288 幼苗


1 设一个数为x,另一个数为y.
x+y=56
x/4+y/3=16
解得
x=32
y=24
2 设7岁x人,11岁y人.
(7x+11y)/(x+y)=9.4
解得
x=2 y=3
或x=4 y=6
x=6 y=9
……


1

minsik 幼苗


两个数相加等于56
第一个数的四分之一加上第二数的三分之一是16
一组7岁的和一组11岁的去公园。如果平均年龄是9.4岁,每组有多少人


1

fanxu369 幼苗


1. X+Y=56 X/4+Y/3=16
所以,X=32 Y=24
2. 第一组和第二组的人数比为2:3就行了


0

fast407 幼苗


设x和y
1.x+y=56且1/4x+1/3y=16
得x=32 y=24


0