A quiet day's fishing,or eight hours in a cinma seeing the s

A quiet day's fishing,or eight hours in a cinma seeing the same film over and over again,is usually as far as they get.句子成分
aiyun0929 1年前 已收到1个回答 举报

水滴玫瑰 幼苗


答案
设养了鸡x只,养了兔子(31-x)只.
2x+4(31-x)=80
2x+124-4x=80
2x-4x=80-124
-2x=-44
x=22
31-x=11
答:张奶奶养了鸡22只,兔子11只.
作业帮助团为您服务!

1年前 追问

2

aiyun0929 举报

A quiet day's fishing,or eight hours in a cinma seeing the same film over and over again,is usually as far as they get.句子成分