Solve EquationsSolve :1/p + 1/q = 1/f for qSolve for y in te

Solve Equations
Solve :1/p + 1/q = 1/f for q
Solve for y in terms of x:3x - 5y = 8
qidaoaime 1年前 已收到1个回答 举报

colin1217 幼苗


1/p + 1/q = 1/f for q
1/q=1/f-1/p=(p-f)/fp
q=fp/(p-f)
3x - 5y = 8
3x=5y+8
x=(5y+8)/3


8