susan doer not seem to like English very much 改为同义句

susan doer not seem to like English very much 改为同义句
用因式分解法解下列问题 3X的平方-12x=-12
屯子人是我 1年前 已收到2个回答 举报

鸿渐舅舅 幼苗


1 It seems that Susun does not like English very much.
2 3x²-12x=-12
3x²-12x+12=0
( x-2)(3x-6)=0
所以 x-2=0 则 x =2

3x-6=0 则 x=2
所以 x =2

1年前 追问

9

屯子人是我 举报

谢谢 还有三个~

  1. students must keep quiet in school library.改为同义句

  2. students can not eat in class改为同义句

3. students are allowed to choose their own clothes by their teacher.改为主动语态

举报 鸿渐舅舅

1 Students must not make noise in school library. 2 Studeents are not allowed to eat in class. 3 The teacher allow the students to choose their own clothes.

qq525374377 幼苗


同义句?
It seems that English does not appeal to Susan much.
It looks like that Susan isn't into English much..
我不知道这算不算同义句。。如果是的话有好多种译法。。。


0