乘法除法的英文怎么说a乘以b等于ca除以b等于c以上用英文怎么说?

66723089 1年前 已收到5个回答 举报

penboy1980 幼苗


multiplication乘法
a multiplied by b equal to c
division 除法
a divided by b equal to c


3

yujfa 幼苗


加:plus/add
减:minus/subtract/take away...
乘:multiple by.../times
除:divide by


1

sxxsxxsxx 幼苗


a times b is/equal to c
b divide a is/equal to c
a by b is/equal to c


0

铿玫瑰 幼苗


加:plus/add
减:minus/subtract/take away...
乘:multiple by.../times
除:divide by
例如:2+3=5就是2 plus 3 equal to 5./ 2 add 3 equal to 5
10-1=9就是10 minus 1 equal to 9 ; 10 subtract 1 get 9; 1 is subtracted from 10,and equal to 9;10 take away 1 is 9。等等~


0

daiyuandao 幼苗


a*b=c: a times b equals c
a/b=c: a divided by b equals c


0