英文的导数数学题,(1 pt) The total profit (in dollars) from the sale

英文的导数数学题,
(1 pt) The total profit (in dollars) from the sale of answering machines is
P(x)=20x-0.3x^2-300
(A) Find the exact profit from the sale of the 26th machine.
Exact Profit on 26th machine =
(B) Use the marginal profit to approximate the profit from the sale of the 26th machine.
Approx.profit on 26th machine =
naibuzhu 1年前 已收到1个回答 举报

小宁萱 幼苗


(A)
Exact Profit on 26th machine= P(26)-P(25)=17.2-12.5=4.7


(B)
MP(x)=20-0.6x
Approx.profit on 26th machine=MP(25)=20-0.6×25=5


8