『数学题』新加坡的数学题,超难!

『数学题』新加坡的数学题,超难!
1)In a farm,there are cows and chickens which have a total of 86 eye and 142 legs.How many cows and chickens are there?
2)A weightlifter puts one large and one small iron disc on each side of a lifting road which,by itself,weighs 6kg.Now the total mass is 150kg.Then he adds one more small iron disc on each side and yjis time,it weighs 202kg.What is the mass of each of the large and small iron disc?
必须写出method 和算法,普通算式是不被接受的,知道者请快速回答,
ps:
2)第三行,写错字,each side and this time.
sm0a 1年前 已收到6个回答 举报

wushaoyi198281 幼苗


第一题:牛2眼4腿,鸡2眼2腿总共86眼 142腿~~ 设鸡X 牛Y则 2X+2Y=86 2X+4Y=142解得X=15 Y=28 第二题:设large iron重X kg small iron重 Y kg由这句 puts one large and one small iron disc on each side...


2

一片芬芳 幼苗


1)设有x只牛(cow),y只鸡(chicken)
2x+2y=86 x=28
{ (解方程组略){
4x+2y=142 y=15
答:有28只牛,15只鸡。
第2题看不懂,抱歉~


2

小愣愣 幼苗


15 chickens and 28 cows.


1

珈珈慧 幼苗


1:设鸡有x只,牛y只
2x+4y=142
2x+2y=86
x=15
y=28
so there are 15 chickens and 28 cows.
2:


1

waterfairy123 幼苗


1)cows=(142-86)/2=28
chickens=(86-28*2)/2=15


0

ccs210 幼苗


江中惠答完了。。我借用下。。
第一题:
牛2眼4腿,鸡2眼2腿
总共86眼 142腿~~
设鸡X 牛Y则 2X+2Y=86 2X+4Y=142
解得X=15 Y=28
第二题:
设large iron重X kg small iron重 Y kg
由这句 puts one large and one smal...


0