请用大神用经济学原理帮忙解答一下题目

请用大神用经济学原理帮忙解答一下题目
John Stone is retailer. He purchases andsells one product. The selling price is 75 pounds each product. Suppose thestandard price is 35 pounds and the price variance taken on purchase. Stock inhand, 1st January, 20 units, which were purchased for 30 poundseach. Purchase in the 3 months ended 31th March were:
10 Feburary, 30 unts for 32 pounds each;
15 March , 40 unts for 40 pounds each
Sales made were:
12 January , 13 units
19 Febuary ,16 unts;
22 March, 46 units
Please use First In First Out(FIFO), Last In FirstOut(LIFO) , Weighted Average pricingmethods and Standard price method to calculate the profit.
狗也过年 1年前 已收到1个回答 举报

fc8ca1re 幼苗


First In First Out计算cost
cost=13*30+7*30+9*32+21*32+25*40=2560
Weighted Average pricing methods计算后的cost
cost=2560/75=34.13
profit=75*(75-34.13)
Last In FirstOut计算cost
cost=13*40+16*40+11*40+30*32+5*30=2710
Weighted Average pricing methods计算后的cost
cost=2710/75=36.13
profit=75*(75-36.13)
Weighted Average pricing methods应该就是加权平均一下吧,不清楚Standard price method是什么计算方法,所以没有做。希望能帮到你。

1年前 追问

1

狗也过年 举报

如果你可以找点帮我做了,改多好啊,总之很感谢

举报 fc8ca1re

不好意思,看见的比较晚。
不客气,祝好。