What is the least positive integer that is not a factor of 2

What is the least positive integer that is not a factor of 25!and is not a prime
number?
单身情哥老汉 1年前 已收到3个回答 举报

风铃声又起 幼苗


positive integers from smallest:
1,2,3,4,...
1 is a factor,25!=1*25!
2 is a prime number
3 is a prime number
4 is a factor,25!=4*1*2*3*5*6*...*25
25!指的是25阶乘=25*24*...*1
5显然是factor
6,7,8,9,10,...,25显然都是factor
26=2*13也是
27=3*3*3,25!中有3和9,所以也是factor
28=4*7,factor
29是prime
30=3*10
31prime
32=4*8,factor
33=3*11,factor
34=2*17,factor
35=5*7,factor
36=4*9,factor
37prime
38=2*19,factor
39prime
40=4*10,factor
41prime
42=2*21factor
43prime
44=4*11factor
45=5*9factor
46=2*23factor
47prime
48=6*8factor
49=7*7,25!包含7和14,factor
50=5*10factor
51=3*17factor
52=4*13factor
53prime
54=2*3*9,factor
55=5*11,factor
56=7*8,factor
57=3*19,factor
58=2*29,not a factor and not a prime
So 58 is the least positive integer that is not a factor of 25!and is not a prime number.


1

ddll 幼苗


4.
Positive intergers are whole numbers larger than zero, 1, 2,3, etc.
Prime numbers are numbers that only have two factors, 1 and itself.
Factors of 25 are numbers that can be divided i...


0

cincintv 幼苗


什么是最小的positive integer, 不是25 的factor, 又不能是prime number

Positive integer: 1, 2, 3, 4, 5, 6。。。
Factor of 25: 1, 5, 25 (剩下 2, 3, 4, 6。。。)
Prime number 2, 3, 5, 7, 11, 13… (排除2 和 3 )


0