物理题,英文版,求详细过程一定要详细!!!

物理题,英文版,求详细过程一定要详细!!!
1、A small block is pull along a rough horizontal at a constant speed 1.5m/s by a constant force of magnitude 30N acting at an angle of x° upwardfrom the horizontal .Given that the work done by the force in 20s is 720J.calculate the value of x.
2、A partical P moves along the x-axis in the positive direction.The velocity of P at time t is 0.03t2(这个t后面的那个2是平方)m/s.When t=5 the dieplacement of P fro the origin O is 2.5m.
(i)Find an epression,in the term of t,for the displacement of P from O.
(ii)Find the velocity of P when its displacement from O is 11.25m
生活佐料 1年前 已收到3个回答 举报

剑萍吉祥 幼苗


Z很难得啊深v按时发生


2

ljghm751128 幼苗


1的大意:与物块运动方向成角度X大小为30N的恒力作用在一个小物块上,使物块在粗糙水平面上以1.5m/s的速度做匀速运动,这个力在20s内做功720J,求X的值。
按照这个理解,先用20s和720J和1.5m/s计算出摩擦力的大小(S=V*t,f=W/S),算得f=24N;然后恒力设为F,满足F=f/COS X,计算得X=37度(建议您自己验算一下,我怕我算不对)。...


1

宝福1 幼苗


小砖块在粗糙斜面上以1.5m/s的速度被一个30N大小的恒力往斜面上拉,该恒力与斜面向上成x度角。已知恒力在20s内做功720J,计算角度x的大小。
解题过程:恒力做功, P=W/t=720/20=36W P=F*v*cosx=36W F=30N v=1.5m/s 即cosx=0.8 x=37度


1