let a,b and c be rational numbers and b=0.24-0.26a,c=0.26-0.

let a,b and c be rational numbers and b=0.24-0.26a,c=0.26-0.24a,then a^2-b^2+c^2=
mira 1年前 已收到1个回答 举报

UDMAGE 春芽


a,b,c都是有理数,b=0.24-0.26a,c=0.26-0.24a,a^2+c^2-b^2=a^2+(0.5-0.5a)(0.02+0.02a)=0.99a^2+0,01


6