英语翻译Course WorkWrite a program that will help an elementary

英语翻译
Course Work
Write a program that will help an elementary school pupils learn math.
a) The program will first ask the user of his/her ID number:
Please input your four digit ID no:1234
Then prompts two/three choices:
(1) Test
(2) Check scores
(3) Redo the last test (optional)
b) Test:the program will give 10 math problems:
12 * 3 = 36
48 + 32 = 80

56 / 28 = 2
Note:
i) The student answers every one problem before the next one is given.
ii) Randomly intermixes problems of addition,subtraction,multiplication and division.
iii) Randomly generates numbers for problems.However,must ensure that both the problem and the result are no larger than two digits.The problem and the result should be greater than or equal to zero.The divisor cannot be zero.
iv) After ten problems are finished,give score to this student.
v) Saves this student’s ID and score into a file named ‘record.txt’.
vi) Record the time that the student is used to do the ten problems.Also save it to the file ‘record.txt’.
c) Check scores:Searches the file ‘record.txt’ and lists all the historical scores including the working time for this student.
Your previous records are:
1234 80 150 seconds
1234 50 182 seconds
1234 90 98 seconds
d) Redo test (Optional):Asks the student to redo the problems that were wrong,ONE MORE TIME.If it is still not correct,tell him/her the correct answer.
Your programming report should include:
(1) Title page
(2) Pseudocode or flowchart to describe the algorithm of your program
(3) The C source file
(4) The printout on the screen
You will be marked based on your program’s:
(1) Correctiveness
(2) Readability
(3) Robustness
(4) Conciseness
天缘思月 1年前 已收到2个回答 举报

jinzhimin 幼苗


写一个将会帮助一个小学学生学习数学的计画.
一) 计画将会首先问他的/ 她的身份证数字的使用者:
请输入你的四个数字身份证不:1234
然后激励二/三选择:
(1) 测试
(2) 检查刻划
(3) 再做最后一个测试 (可选择的)
b) 测试:计画将会给 10个数学问题:
12*3=36
48+32=80

56/28=2
注意:
i) 学生在下一个之前回答每一个问题一被给.
ii) 任意的混入附加,减少,乘法和区分的问题.
iii)任意的为问题产生数字.然而,一定确定问题和结果都没有比二个数字大.问题和结果应该比或很棒与~相同对准零位.除数不可能是零的.
iv) 在十个问题之后是完成的,给对这位学生的得分.
v) 解救这个学生的身份证和得分进一个被命名‘ record.txt 的文件之内'.
vi) 记录时间学生习惯做十个问题.也解救它到文件‘ record.txt'.
c) 检查得分:搜寻文件‘ record.txt' 和对这位学生的包括工作的时间目录所有的历史得分.
你的早先记录是:
1234 80 150 秒
1234 50 182 秒
1234 90 98 秒
d) 再做测试:(可选择的) 要求学生再做是错误的问题,再一次.如果它仍然不是正确的,告诉他/ 她正确的答案.
你的规画报告应该包括:
(1) 名称页
(2) 假码或流程表描述你的计画运算法则
(3) C 来源文件
(4) 荧屏上的印出
你将会是有记号的基於你的计画:
(1) 纠正
(2) 易读
(3) 健康
(4)简洁


10

zhzls 幼苗


一楼用的翻译软件吧?一看就知。
太多了,东西到不难,可惜分太少!~


2