中一数学题.只有英文.Jacky used $40000 to buy 5000 dolls from a toy ma

中一数学题.只有英文.
Jacky used $40000 to buy 5000 dolls from a toy manufacturer.He doubled the price for each doll and sold them in the Lunar New Year Market.After the market was closed ,750 dolls were left unsold .
问:What was Jacky's profit per cent if all the unsold dolls were donated to charities?
wxk16 1年前 已收到2个回答 举报

青青子呤何 幼苗


Jacky used $40000 to buy 5000 dolls from a toy manufacturer.He doubled the price for each doll and sold them in the Lunar New Year Market.After the market was closed,750 dolls were left unsold .
问:What was Jacky's profit per cent if all the unsold dolls were donated to charities?
翻译:
Jacky从玩具商那花了40000美元买了5000只娃娃.他把每只娃娃的销售价格翻一倍并在阴历新年市场卖掉他们.市场关门后,还有750只娃娃没有卖掉.
问:如果Jacky将没有卖掉的娃娃全部捐给慈善机构,那么他的利润百分比是多少?(即利润率)
Jacky每只娃娃的进价为:40000÷5000=8美元,售价为:8×2=16美元
销售金额为:16×(5000-750)=68000美元
销售利润为:68000-40000=28000美元
利润百分比(即利润率)的公式为:利润率=利润÷成本×100%
因此,利润百分比为:
28000÷40000×100%=70%
即Jacky的利润百分比为70%


6

海浪7712 幼苗


设alan 卖X件,anita卖y件根据题意得方程组 X+Y=129 110X+95Y=12615 解得X=24,y=105 答案: (a)24 (b)105 还有问题追问哦亲~ 设


0