一道简单的英文数学题,求助in a list of numbers that starts with the numbe

一道简单的英文数学题,求助
in a list of numbers that starts with the number 13, every number is 14 less than twice the number that comes just before it . what will the fourth number in the list be?
正确答案是6 我看不是很懂这题目的意思 求助
夹竹桃echo 1年前 已收到5个回答 举报

badass_zizou 幼苗


Solution:
The first no.is 13.
The second no.is 2×13 - 14 = 12
The third no.is 2×12 - 14 = 10
The fourth no.is 2×10 - 14 = 6
If you have any question,contact me please.
I am a teacher to conduct math in English overseas.


9

妞妞only1 幼苗


有一列数,第一个数是13,每个数都比它前面一个数的两倍少14,那么这列数的第四个数会是多少?


2

rsx01 幼苗


答:在一组有13数的列表中,每个号码都小于14的两倍。在这个列表中第4个数是什么呢?


2

kingmax1999 幼苗


13; 12(13*2-14); 10(12*2-14); 6(10*2-14)


2

zuidaeji 幼苗


翻译一下你就懂了:有一列数,第一个数是13,每个数都比它前面一个数的两倍少14,那么这列数的第四个数会是多少?
答案明显是6


0