If n is a positive integer and 2n+2n+1=k,what is 2n+2 in ter

If n is a positive integer and 2n+2n+1=k,what is 2n+2 in terms of k.
killet_011 1年前 已收到2个回答 举报

qq109607211 花朵


题目应该是:如果n为正整数,且2^n + 2^(n+1)=k,那么,用k来表示2^(n+2)为多少?
由2^n + 2^(n+1)=k
2^n+2×2^n =k,
3×2^n=k,2^n=k/3,
所以2^(n+2)=2^2×2^n=4×k/3=4k/3


4

heieal 幼苗


2n+2n+1=k
4n+1=k
2n+2= (k+3)/2


1