1.The figure shows a cube of total surface area 24cm2 .Find

1.The figure shows a cube of total surface area 24cm2 .Find its volume.
2.100 identical paper clips and an electronic balance are given .Briefly describe a method to esimate the weight of one paper clip.
3.It is given that the capacity of a lift is 180kg and the weight of a pack of goods is 9.1kg .Using the estimation 180÷9.1≈180÷9=20 ,Cindy suggests that 20 packs of goods can be put in the lift altogether without overloading it .Is this reasonable Explain briefly .
以上..
伟伟龙 1年前 已收到1个回答 举报

不是老vv 幼苗


The first question
A surface area of 24 / 6 = 4,the length of a side is 2
The volume is 2 ^ 3 = 8
Second questions
Direct proportion function relationship
Y/x = k
Third questions
Direct proportion function relationship


4