English Math Questions!

English Math Questions!
1.Jackie's parents have agreed to lend her money for a new bike.Her parents will charge jackie 1% simple intrest per year.How much does Jackie need to repay them,if she borrrowed $120.00 for one year?
2.ALGEBRA:Tara's bank account contains $250.00.She made only 1 deposit exactly 1 year ago.The bank pays a simple intrest rate of 8%.How much money did Tara deposit in the account 1 year ago?
aihzhi 1年前 已收到10个回答 举报

小树6677 春芽


1.一年后,jackie需要还120+120×1%=121.2
2.设原来的账户中有X元
X+X*8%=250 解得 X=231.48


10

willo 幼苗


120+120*1%=121.2
250/108%=231.481


2

恋如烟 幼苗


1.$120x(101100)=$121.20
2.$250(108100)=$231.48


2

玩梦的人 幼苗


121.2


2

planetx 幼苗


1.120美元,借了一年,年息1%,问一年后返还多少钱?$121.2
2.帐户里现在有250美元,一年前只存了一次钱,银行付了8%的利息
问,一年前存了多少钱
设存了x元
x(1+8%)=250
x=$231.48


2

cl_4190 幼苗


1. 120 + 120*0.01=121.2
2. 250/1.08=231.48


1

行者行不行 幼苗


1.120*(1+1%)=121.2
2.250/(1+8%)=231.4815


1

_186 幼苗


1,$120.00+$120.00*1%=$121.20
2,$250/(1+8%)=$231.48(约等的)


1

00926 幼苗


1.after one year,jackie need to borrow her parent's $121.20
$120+$120*1%=$121.20
2.$250/(1+8%)=%231.48


1

miaoshengmilan 幼苗


第一种:1.120*(1+1%)=121.2
2.250/(1+8%)=231.48
第二种:1.120x(101100)=121.20
2.250(108100)=231.48


0