A room is 6m long,5m wide and 3m high.If the total area of t

A room is 6m long,5m wide and 3m high.If the total area of the door and windows is 4平方米,
find the total area of the walls inside the room?
sword_dancer 1年前 已收到3个回答 举报

denro 幼苗


sorry,I forgot the ceiling

1年前 追问

3

sword_dancer 举报

×2 ×3 是什么意思

举报 denro

指底面周长再乘高得四壁面积,应再加屋顶

sword_dancer 举报

周长和面积有什么关系啊

举报 denro

周长乘高即四面的长或宽分别乘高之和 算屋顶92,不算62

4kgrubby 幼苗


6X3x2+5x3x2+6x5-4=92


0

399451848 幼苗


算屋顶(6+5)*3*2+6*5-4=92
不算屋顶(6+5)*3*2-4=62


0