be of great difficulty

be of great difficulty
有这么表达的吗?
my_make_love 1年前 已收到4个回答 举报

众kk友情顶贴 幼苗


有的,这个短语是“非常困难的意思”.
BE OF +名词=BE +形容词


3

梦想CEO 幼苗


great difficulty 前面一般不用 be of
I had great difficulty in finding the way.
It has been great difficulty for me to find the way.


1

jing322 幼苗


这种表达没错
be of +名词=be +形容词
be of difficulty=be difficult


0

as8439119 幼苗


有的
Be of great difficulty = be very difficult
be of + 名词=be +形容词


0