英文的导数数学题,求步骤,解题过程

英文的导数数学题,求步骤,解题过程
(1 pt) The total profit (in dollars) from the sale of charcoal grills is
P(x)=30x-0.3x^2-215
(A) Find the average profit per grill if 40 grills are produced.
Ave. profit =
Find the marginal average profit at a production level of 40 grills.
(B) Marginal average profit =
Use the results from parts (A) and (B) to estimate the average profit per grill if 41 grills are produced.
(C) Estimated average profit =
风华代有人 1年前 已收到1个回答 举报

为未ss者祈祷吧 幼苗


(A)
Ave.profit = P(40)/40=505/40=12.625

(B)

MP(x)=30-0.6x

Marginal average profit =MP(40)=30-0.6×40=6


(C) Estimated average profit =MP(40)=6

1年前 追问

9

风华代有人 举报

B,C是错的

举报 为未ss者祈祷吧

可能是错的,主要是一些英文单词有些不理解,你问问其它人吧