一道GMAT数学题,不太会,请大家帮忙解答一下啊,谢谢

一道GMAT数学题,不太会,请大家帮忙解答一下啊,谢谢
A certain roller coaster has 3 cars, and a passenger is equally likely to ride in any 1 of the 3 cars each time that passenger rides the roller coaster. If a certain passenger is to ride the roller coaster 3 times, what is the probability that the passenger will ride in each of the 3 cars?
A. 0
B. 1/9
C. 2/9
D. 1/3
E. 1
答案是C
会的给个解释吧
谢谢
跃鱼酩 1年前 已收到4个回答 举报

雪浪1899 花朵


C 3*2*1 =6 3*3*3=27 6/27=2/9


3

云隐夕颜 幼苗


B


2

多方形 幼苗


E,1


1

frenkey 幼苗


C,1*2/3*1/3


0