if 2/3 is 1/2 of 4/5 of a certain number, then that number i

if 2/3 is 1/2 of 4/5 of a certain number, then that number is:
怎么列式啊
我也知道你是谁 1年前 已收到3个回答 举报

板砖拍你丫挺的 幼苗


设a certain number是x,那么它的4/5的1/2就为x*4/5*1/2=2/3
解得x=5/3


3

gooddu 幼苗


that number is:
10/3


1

胡子hh 幼苗


we can suppose that the number is “x”
there's“x*4/5*1/2=2/3 ”
then we get “x” is “5/3”


0