两题数学题目.其中一题是角度的问题...

两题数学题目.其中一题是角度的问题...
1.denise wanted to estimate the capacity of a bucket.she found that were 20 droplets of water leaked from a water tap for every two minutes and the volume of each drople was about0.2cm③.she then used the bucket to collect the water leaked from 9am to 5am,and the water collected filled 3/4 of the bucket.
(a)estimate the capacity of the bucket
(b)describe the estimation strategy used by denise and suggest one method to reduce the error of her estimation.
2.what fraction of a right angle is each of the following angles?
(a)24° (b)110°
sydf999 1年前 已收到1个回答 举报

sophia_liuxh 花朵


中文回答还是英文
第一个20*0.2=4
4*30=120
120*3/4=160
answer:the capacity of the bucket is 160ml
第二个:she can calculation how much water does the tap drop one minute and then
calculation the capacity of the bucket ,then the reslut will be more accurate i think
第三个 i choose A

1年前 追问

1

sydf999 举报

2.what fraction of a right angle is each of the following angles?
(a)24° (b)110° 这题呢?

举报 sophia_liuxh

那个应该选a吧
按道理应该有图的
别忘了采纳啊╭(╯3╰)╮

sydf999 举报

会采纳的啦..没有图啊...应该不是选择的..应该是(a)24° (b)110°是直角中的几部份吧?

举报 sophia_liuxh

那应该是
a为4/5
b为11/9